דברים שכדאי לדעת על טאיוואן :

שם מלא: טאיוואן

שטח: 35,980 קמ"ר  

עיר בירה: טאיפיי

אוכלוסייה: כ-23,508,428 נפש   

מטבע: דולר טאיוואני חדש ‏

שפה: מנדרינית

הפרשי שעות: ישראל + 8 שעות

ויזות: אין צורך בויזה אבל יש לשים לב כי הדרכון בתוקף של כחצי שנה לפחות.

קידומת חיוג בינלאומית: 886+

 

טאיוואן  היא מדינה דה פקטו הכוללת כיום את האי טאיוואן שלחופי מחוז פֿוּג'ײֶן של סין, וכן קבוצות האיים פנגו, ג'ינמן ומאטסו.

בעבר כללה טאיוואן את מרבית סין היבשתית. מדינה זו מכונה גם "סין הלאומית", "טאיפּיי הסינית" ו"טאיוואן", כדי להבדילה מהרפובליקה העממית של סין, השולטת כיום בסין היבשתית, הונג קונג, מקאו, האי האינאן ואיים נוספים.

כל אחת מהרפובליקות טוענת לריבונות על סין כולה והן אינן מכירות זו בזו, אם כי יש ביניהן קשרי מסחר. "הרפובליקה העממית של סין" מחרימה כל מדינה שמכירה ב"רפובליקה הסינית". כ"רפובליקה של סין" טיוואן הוכרה עד לשנות ה-1970 על ידי עשרות רבות של מדינות. במהלך השנים החל משנת 1950 כ-120 מדינות ניתקו את היחסים הדיפלומטיים איתה, מרביתן בשנות ה-1990-1964. כיום נותרו רק 20 מדינות המקיימות יחסים דיפלומטיים מלאים איתה.

טאיוואן מאופיינת כמשק קפיטליסטי-יזמי מוטה יצוא, בעל שיעורי אינפלציה ואבטלה נמוכים. במשך שלושת העשורים האחרונים, כלכלת טאיוואן צמחה בקצב מרשים של כ-8% בשנה. מאז שנות החמישים, אז זכתה טאיוואן לסיוע כלכלי מסיבי מארצות הברית, התפתחה תעשייתה במהירות. חלקה של החקלאות בתוצר המקומי הגולמי ירד מ-35% בשנות ה-50 של המאה ה-20 ל-2.7% בלבד כיום.

טאיוואן היא אי מדרום מזרח לסין. האי הוא התרוממות קצה הלוח האירו-אסייתי בעקבות התחתרות הלוח הפיליפיני תחתיו, תהליך שעדיין מתרחש וגורם לרעידות אדמה מרובות והתרוממות הרי האי מהים. קו החוף המערבי רדוד בעוד שקו החוף המזרחי תלול ומתאים פחות להתיישבות, ולכן מרבית האוכלוסייה ונמלי הים נמצאים במערב האי. עיר הבירה טאיפיי והעיר המאוכלסת ביותר ניו-טאיפיי, נמצאות בצפון האי. במרכז האי ישנה שרשרת הרים ובה פסגות רבות ברום של למעלה מ-3,000 מטר, ביניהן נמצא ההר הגבוה ביותר באי הנקרא בשם – הר 'יו' (Yu-Shan), המתנשא לרום של כ-3,997 מטר מעל גובה פני הים.